Nedir bu saadet zinciri?!

Son günlerde çevremdeki insanların dilinde bir para kazanma yolu var:

Mega Holdings!

Bahsedilen bu para kazanma yoluyla ilgili kısa bir diyalog:

-Network işi bu, çok para var lan bu işte. İlk başta şu kadar para yatırıyosun, sonra altına birilerini bulunca para kazanmaya başlıyosun. Onlar da altına adam bulunca onların bulduklarından da kazanıyosun.

-E peki ürün ne abi? Ne satıyoruz? Madem ticaret yapıcaz.

-Web sitesi yapıyosun. Sana hazır bi sistem veriyolar. Hiç kod bilmeden site yapıyon para kazanıyon. Siteyi oluştururken sürükle bırak yapıyon tamam. Çok basit yani. Ama senin üye bulman gerekiyor. Zaten sen bulursun ikna edersin adamları.

-Doğru! Ben insanları ikna edebilirim. Zaten site işleriyle de ilgileniyorum. Bu işlerden de anlıyorum. Bu günlerde yapacak bi iş de yok…

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben bu işe sadece host-domain hizmeti açısından bakıyorum. Mega Holdings’ten host-domain satın almak için sizden 2000 TL civarı para alıyorlar. Hizmetleri satın aldıktan sonra dosya yöneticisi, veritabanı yöneticisi, DNS yöneticisi gibi özellikleri olmayan ama sınırsız e-posta, trafik, subdomain, disk alanı gibi özellikleri olan bir hosting hizmetine sahip oluyorsunuz. Sınırsız özellikler neye göre sınırsız, orası muamma. (Yeni öğrendiğim bilgiye göre tek bir kişi CPU’nun %25’ini kullanabiliyormuş.) Bir de EasyBuilder denen sürükle-bırak sistemiyle çalışan bir yönetim paneliniz oluyor.

Şimdi sıra benim bu konudaki düşüncelerimde:

Bence bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız gidin bir host-domain şirketinden host ve domain satın alın. Yıllık 50-100 TL arası para verirseniz iyi bir host ve domain hizmetine sahip olabilirsiniz.

Kodlama bilmiyor musunuz? Açık kaynak kodlu CMS’lerden bulun kullanın. Birkaç örnek: WordPress, Joomla, Drupal vs… -WordPress’i tavsiye ederim.-

network-mega-saadet-zinciri
Mega Holdings Network hizmetindeki ürün(ler)

Yukarıdaki hizmetleri başka bir firmadan ben de aldım ve toplam 123,39 TL ödedim. Yukarıda istenen fiyat ise 1908.18 TL civarına tekabül ediyor. Güzel kardeşim madem web sitesi satıyorsun, bu fiyat ne böyle? Yukarıdaki özelliklere sahip bir web sitesini 3 yıl boyunca işletmek isterseniz (20*3)+(100*3)=360 lira ödeyerek bu işi halledebilirsiniz. Ben şahsen 1900-2000 lira verip 3 yıl yayın yapacak bir web sitesi satın almak yerine sunucu kiralamayı tercih ederim.

Bu işlerle ilgilenen başka bir web sitesinde ise aşağıdaki fiyatı gördüm. Onlardaki fiyatı KDV dahil 2.096 TL imiş. Bu arada 12 taksit yapıyorlarmış.

network-mega-saadet-zinciri
Mega Holdings 3 yıllık diamond paket
network-mega-saadet-zinciri
Mega Holdings 3 yıllık diamond paket

Mega Holdings’in tanıtımını yapan başka bir siteyi inceledim. Kendilerinin yönetim paneli olduğunu söyleyen bu insanlar sitelerinde WordPress kullanmışlar. Sitenin sunucu lokasyonu Kıbrıs. Domain ve host hizmetini isimtescil’den almışlar. Ben isimtescil’den hosting aldığıma pişman olmuştum.

network-mega-saadet-zinciri
Sunucu bilgileri

Tüm bunlara ekleyeceğim şeyler de var tabi:

Mega Holdings Network Marketing işine giren insanlar sürekli gezmelerde, yat partilerinde, otellerde, eğitim seminerlerinde playboy gibi boy gösteriyorlar, fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşıyorlar, özgün fikirler üretmek yerine kitapta yazan cümlelere göre yaşıyorlar. Bunların sebeplerini de anlamış değilim. Madem bu işe başladın, para kazanmak istiyorsun, ilk önce senden mütevazı olmanı, insanlarda iyi bir izlenim bırakmanı tavsiye ederim. Ayrıca daha tasarım ilkelerini bile bilmeden kendini webmaster ilan etmeni de sana yakıştıramıyorum.

“Zirveye tırmanış” serüveninde, insanların para kazanma isteklerini kullanarak para kazanan hayal tacirlerini şiddetle kınıyorum. Yakın çevremdekilere de bu tür işlerle uğraşmamalarını öneriyorum.

“Kazandığım parayı gerçekten hak ettim mi?” sorusuna içiniz rahat bir şekilde cevap verebileceğiniz bir işi tercih etmenizi tavsiye ederim.

2 Yorum: “Nedir bu saadet zinciri?!

  1. Yok yanlış hareketler bunlar :) Mega holding den ağzı yanan bir tanıdığım var. 500 tl ile sirkete ortak yapacaklarını ve her satıştan para kazanacağını vs söylemişlerdi. Ne parayi kurtarabildi ne de aldığı host u kullanıp bi site kurabildi. Mega Holding bu işlerde herkesin tanıdığı en büyük dolandiricidir. Mega holding saadet zinciri işine girmek isteyen kesinlikle uzak dursun 3 5 lira kazanacağım umuduyla cebinizdeki paradan da olmayın.

  2. Mega Holdings’e üye olmam için defalarca ısrar etseler de ben ikna olmadım. Web site ile ilgili hiçbir şey bilmeden web sitesi satmak nasıl bir mantıktır bunu da anlamış değilim. :)

Düşüncelerinizi paylaşın.